Numeratory

Numeratory

Na czym polega cięcie wodą ?

Cięcie w tej technice obróbki metali realizowane jest przy pomocy strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, sięgającym aż nawet 4 000 bar. W tym celu wymagane jest zastosowanie specjalistycznych maszyn, przeznaczonych do obróbki metali, wyposażonych w głowice sterowane numerycznie (CNC). W zależności od zastosowanego wariantu tej metody, w cieczy mogą znajdować się domieszki ścierniwa, aby zapewnić jeszcze lepsze rezultaty na materiałach o znacząco większej grubości i twardości.

Podczas wykonywania cięcia wodą (niezależnie czy wraz z domieszką ścierniwa, czy wyłącznie pod dużym ciśnieniem) materiał nie nagrzewa się powyżej 100 stopni Celsjusza. Co sprawia, że powierzchni nie trzeba dodatkowo obrabiać, aby przywrócić jej pożądany kształt. Tej metody nie można realizować przy pomocy systemów konwencjonalnych – niezbędne jest zastosowanie w pełni zautomatyzowanych maszyn, dla zachowania bezpieczeństwa pracowników i zapewnienia wysokiej precyzji realizowanych prac.

Zastosowanie

Cięcie strumieniem wody można wykonać na właściwie dowolnym materiale. Obejmuje to między innymi stal nierdzewną i kolorową, gres, szkło, kamień naturalny, drewno, konglomerat, ceramikę, a nawet gumę. Wyjątek stanowi diament – nie należy próbować go podzielić przy pomocy tej metody, ponieważ doznałby on niekontrolowanego uszkodzenia, nie osiągając pożądanego efektu. Poprzez technikę można zmienić rozmiar i kształt dowolnej płaskiej powierzchni, dzieląc ją również, w razie potrzeby, na więcej części.

Różnica między cięciem wodą a gazem ?

Wiele osób zastanawia się, które z rozwiązań lepiej spełni ich potrzeby. Warto tutaj rozważyć z jakim materiałem ma się do czynienia. Jeżeli jest to powierzchnia gruba, twarda, a sam surowiec jest wymagający, zdecydowanie warto wykorzystać cięcie wodą pod wysokim ciśnieniem bądź z dodatkiem ścierniwa. Jeżeli obróbki wymaga stal niskostopowa lub niskowęglowa, a jednocześnie poszukiwane jest rozwiązanie bardziej ekonomicznie, warto zamiast tego wykorzystać metodę gazową – niezależnie czy będzie to tlen, acetylen czy też propan.

Co oferujemy?

Dzięki naszemu doskonale wyposażonemu parkowi maszynowemu we Wrocławiu jesteśmy w stanie wykonać zarówno cięcie gazem, jak i wodą, zapewniając najwyższej jakości rezultat. Wystarczy skontaktować się z naszymi przedstawicielami i określić na jakim materiale mają zostać wykonane prace, a także jakie będzie przyszłe zastosowanie elementu. Po zapoznaniu się z projektem lub planem technicznym, przystąpimy do prac, zakończając je zgodnie z wspólnie ustalonym wcześniej terminie. Zapraszamy do współpracy.

W parku maszynowym PEKMET wykorzystywane są nie tylko tradycyjne metody obróbki metali, ale również te zaawansowane technologicznie. Pozwala to osiągnąć znacząco lepsze rezultaty, w krótszym czasie, jednocześnie zwiększając zakres możliwości realizacji prac. Zdecydowanie zapewnia to technika znana jako cięcie wodą, która wykonywana jest przez nasz wykwalifikowany zespół. W tym celu wykorzystywany jest przeznaczony do tego sprzęt, który wykorzystywany jest zgodnie z Certyfikatem Zarządzania Jakością ISO 9001:2008.